Cadıların Keşfi || Deborah Harkness

Orijinal Adı: A Discovery of Witches

Yayınevi: Pegasus Yayınları

Sayfa Sayısı: 671

Kesinlikle hak ettiği değeri görmediğini düşündüğüm bir kitaptan bahsetmek istiyorum. Cadıların Keşfi; diğer kitaplarla karşılaştırıldığında biraz daha ağır gelmesi ve küçük puntolarıyla gözümü korkutmasına rağmen nasıl bittiğini anlamadığım bir kitap.

Oxford’un Bodleian Kütüphanesi’ndeki kitap raflarının arasında araştırma yapan genç akademisyen ”Diana Bishop”un tesadüfen bulduğu simyacılıkla ilgili bir el yazmasıyla hikayemiz başlıyor. Köklü ve seçkin bir cadı ailesinden gelen Diana’nın yaptığı bu keşif; yer altında doğaüstü bir karışıklığa sebep olarak iblis, cadı ve vampirlerin kısa sürede kütüphaneye doluşmasına yol açar. Diana yüzyıllardır aranan bir hazine keşfetmiştir ve bu yarattığı karışıklığı çözecek olan yine kendisidir. Elbette yalnız değil! Yakışıklı vampirimiz ”Matthew Clairmont” tüm bu süreç boyunca onun en büyük destekçisi olacaktır.

Diana’nın sürekli bazı şeyleri reddetmesi, görmezden gelmesi çok sinir bozuyor. Kitapta tek sevmediğim şey de bu zaten. Onun dışında karakterleri, anlatımı çok güzel. İkinci bölümünden sonra su gibi akıyor. Yapılan betimlemeler ne insanı sıkacak kadar uzun, ne çok yüzeysel. İki devam kitabı daha olmasına rağmen bir sonraki bölümü çok merak ettirip hemen geçmeyi isterken bir yandan da bitmemesini istiyorsunuz. İçindeki çeşitli fantastik ögelerle birlikte mitoloji ve simya ile ilgili de birçok bilgi içeriyor.

Ayrıca siz dikkat ediyor musunuz bilemem ama ben kitapların kapağına çok dikkat ediyorum. Cadıların Keşfi’nde orijinal kapak kullanılmış. Kapağıyla favori kapaklarım, Matthew ile favori karakterlerim arasına üst sıradan giriş yaptı.

Her şeye bir kulp takarak okumayı bu kadar ertelediğim için çok pişmanım. Eğer siz de hala okumadıysanız, koşarak gidip almalısınız!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here